بلندي اين ساعت،8/64 متر و تیغه شاخص آن 7/60 متر است. خط­های شمارشگر ساعت بر روی زمین به درازای 82 متر می ­باشند.و

فاصله­ ی امتداد نوک تیغه شاخص تا زمین 14/5 متر است.بزرگترین و بلندترين ساعت آفتاب ايران در سال 1386 در مشهد انتهای خیابان هفت تیر ساخته شده است. 

پلان بزگترین ساعت آفتابی ایرانابزگترین ساعت آفتابی ایران

سايه‌ي لبه‌ي شيب‌دار بالاي اين ساعت آفتابي، بر روي خط‌هاي تعیین کننده ساعت زمين مي‌افتد. و زمان محلي آفتابي را تا دقت حدود یک­دقیقه در تمام روزهای آفتابی سال پیدا مي‌کند. سایه­ ی نوک پایینی شاخص، روزهای تقویمی ماههای سال را پیدا می ­کند.

بزرگترین ساعت آفتابی ایران

  در عکس زیر خطوط عمودی پیدا کننده­ ی ساعت و خطوط افقی پیدا کننده­ ی روزهای اول ماه می ­باشند.

خطوط بزرگترین ساعت آفتابی ایران

با سايه‌ي نوک تيز پاييني تیغه شاخص ساعت روزهای تقویمی سال پیدا می شود. که بر روی خط  رنگ قرمز، اول تير، بر روی رنگ خط زرد، اول مهر، بر روی رنگ خط آبي، اول دي و بر روی رنگ خط سبز، نوروز يا اول فروردين را نشان مي‌دهد. خط‌هاي سفيد بین این خطه ­های رنگی نيز روزهاي اول هشت ماه دیگر سال را مشخص مي‌كند و يک تقويم روزشمار است.

بین خطوط ساعت  15 دقیقه منظور شده است . و بین خطوط اول هر ماه تا ماه بعدی تعداد روز­های تقویم جدید ایران منظور گردیده است.بنابر­این هر مستطیل 15 در 31 یا 15 در 30 می ­باشد.که با محل سایه ساعت تقسیم به نسبت می ­گردد و تا دقت حدود یک دقیقه و یک روز می توان محاسبات را انجام داد.

 

سايه شاخص ساعت در نيمروز نجومي بر روي زمين و بر خط عدد شماره دوازده مي‌افتد و اذان ظهر را با دقت پیدا می ­کند.

 

در عکس بالا روز اول شهریور و ساعت 8:30 محلی می­باشد.

برای تعدیل زمان و برابری با ساعت پشت دست در کنار ساعت جدولی منظور شده است. 

 

 تعدیل زمان از جدول بالا برای روز یکم شهریور 34 دقیقه است که به ساعت 8:30 آنرا می­افزاییم.9:04=34+8:30 ساعت رسمی در این لحظه 9:04 میباشد.

پيش از ظهر سايه‌ي شاخص درون دبيرستان می ­افتد و ساعت آفتابی در اختیار شاگردان دبیرستان می ­باشد. 

بعد از ظهر سايه‌ي شاخص بيرون دبیرستان و در پياده‌رو مي‌افتد وساعت آفتابی در اختیار مردم رهگذر می­ باشد.

 پرداخت کننده‌ي هزينه ها و طراح و سازنده‌ي اين ساعت مهندس منوچهر آرين است که به ياري استادکاران بسياري آن را در مشهد ساخته است.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 در سال 1388 برای یادبود همایش سومین  المپیاد جهانی نجوم به همه ی شرکت کنندگان همایش که از سراسر جهان آمده بودند هدیه ای در نظر گرفته شد. این هدیه را از روی بزرگترین ساعت آفتابی ایران و به عرض تهران ساختم و به آنها هدیه دادیم.

این ساعت آفتابی به عرض میدان آزادی تهران برابر 35:42=35/7 و برای تهران و شهر هایی با عرض جغرافیایی نزدیک به تهران ساخته شده است. و کپی شده از اندازه های واقعی بلند ترین ساعت آفتابی ایران است که در مشهد ساخته شده است.

برای بهره بری از آن نخست باید آنرا نصف النهاری و تراز نمود. و شاخص آنرا نیز شاغولی و عمود بر صفحه کار گذاشت.

برای نصف النهاری کردن آن زمانی که اذان ظهر اعلام میگردد یا خورشید به اوج خود میرسد. سایه شاخص باید مماس بر دو خط ساعت 12 گردد.

برای تراز کردن آن بر روی سطوح شیبدار، میتوان از تنظیم سه پیچ به قطر سه میلیمتر بهره برد که در سه روزنه ی ساعت باید کار گذاشته شود.

پس از تنظیم کردن آن خط سایه لبه شاخص، ساعت آفتابی را نشان میدهد. این زمان آفتابی با ساعت پشت دست تفاوت اذان ظهر آن روز را با ساعت دوازده ساعت آفتابی دارد. که باید در محاسبات منظور گردد.یا از منحنی تعدیل زمان این تفاوت زمان را بدست آورد.

سایه نک تیز پایینی شاخص بر روی خطوط دیگرِ صفحه ی ساعت افتاده و  زاویه ی  ارتفاع خورشید(Alt) ، زاویه ی سمت خورشید(Az) و روزهای سال را بر پایه ی تقویم ایرانی به ما نشان میدهد که با نشست خورشید در آغاز برجهای فلکی و برابر آغاز ماههای ایرانی در نظر گرفته شده است.

 

     برابری دو ساعت

    تراز کردن ساعت آفتابی همایش

  روش خواندن ساعت، روزِ سال ، سمت و ارتفاع خورشید از روی سایه و خطوط ساعت آفتابی

 شرکت کنندگان همایش 

 

                                              

Tagged Under

تماس با ما

:
:
: